تبلیغات
وبلاگ تخصصی حدیث - فضیلت انتشار و حفظ کردن حدیث از ائمه اطهار (ع)
وبلاگ تخصصی حدیث
درباره ما

به نام خدا
این وبلاگ جهت ترویج ونشر احادیث گهربار اهل بیت (علیه السلام)راه اندازی شده است
کپی برداری از مطالب با ذکر یک صلوات بلامانع است
منوی اصلی
مطالب پیشین
موضوعات وبلاگ
پیوندهای روزانه
نویسندگان
دانشنامه عاشورا
نظرسنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟آمار وبلاگ
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • کل بازدیدها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین به روز رسانی :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل مطالب :
ارسال شده در یکشنبه 22 خرداد 1390 ساعت 12:11 ق.ظ نویسنده : محمود

فضیلت انتشار و حفظ کردن حدیث از ائمه اطهار (ع)


امام رضا (ع) : خدا رحمت کند کسی را که این امر ولایت ما را زنده میسازد پرسیده شد امر شما چگونه زنده میشود فرمود علوم و معارف و احادیث ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگر با زیبایی های سخنان ما آشنا گردند از ما پیروی خواهند نمود.

بحارالانوار جلد 2 صفحه 30 رسول اکرم (ص) : اگر کسی دو حدیث را بخواند و خودش به آن دو حدیث عمل نماید و آن را به دیگران نیز تعلیم دهد تا آنان نیز از آن دو حدیث بهره مند شوند چنین کوشش و فعالیتی از جانب او بهتر و بالاتر از ثواب عبادت و بندگی حق تعالی به مدت 60 سال.

منیة المرید صفحه 182 حضرت محمد (ص) : سه بار فرمودند : بار خدایا خلیفه های مرا رحم کن. گفتند یا رسول الله خلیفه های شما چه کسانی هستند ؟ فرمودند آن کسانی که حدیث و سنت مرا تبلیغ کنند و به امت من بیاموزند.

امالی شیخ صدوق مجلس سی و چهارم صفحه 180امام صادق (ع) : اگر کسی یک حدیث از معارف اسلامی را به خوبی بفهمد و عمق علمی آن را به درستی درک کند ، بهتر از آن است که هزار حدیث را در حافظه خود بسپارد و آنها را نقل نماید ، و پیروان مکتب اهل بیت به مقام فقاهت نائل نمی شوند ، مگر آنکه نظرات ائمه (ع) را درک کنند و به جهات مختلفه احادیث متوجه باشند.

بحارالانوار جلد 1 صفحه 118 ، الحدیث جلد 1 صفحه 366امام صادق (ع) : احادیث اسلامی را به نوجوانان خود بیاموزید و در انجام این وظیفه تربیتی ، تسریع نمائید ، پیش از آنکه مخالفین گمراه ، بر شما پیشی گیرند و سخنان نادرست خویش را در ضمیر پاک آنان جای دهند و گمراهشان سازند.

الحدیث جلد 1 صفحه 365 ، کافی جلد 6 صفحه 47امام باقر (ع) : پیروان اسلام در پرتو معرفت واقعی و درک حقایق علمی روایات ، میتوانند به عالیترین مدارج ایمان نائل شوند.

بحارالانوار جلد 1 صفحه 118 ، الحدیث جلد 1 صفحه 365 جابر گوید که امام باقر (ع) فرمود : ای جابر به خدا سوگند ، حدیثی که از فردی صادق ، در زمینه حلال و حرام به دست آوردی ، از آنچه خورشید بر آن میتابد با ارزشتر است. 

بحارالانوار جلد 2 صفحه 146 حدیث 15پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمود : هرکس از امت من ، چهل حدیث در باب نیازهای دینی خود حفظ کند ( و عمل کند ) ، خداوند در روز قیامت او را عالمی فقیه گرداند و از عذاب وی چشم پوشد. 

بحارالانوار جلد 2 صفحه 153 حدیث 3 ، خصال شیخ صدوق جلد 2 صفحه 541 حدیث 15 ابواب الاربعیناز امام صادق (ع) سوال شد کدام مرد افضل تر است ؟ مردی که سخنان شما را نشر میدهد و آن را در دل شیعیان استوار میکند ، یا مردی عابد که چنین نیست ؟ امام (ع) فرمود : آنکه سخنان ما را نشر دهد و آن را در دل شیعیان استوار سازد از هزار عابد برتر است. 

اصول کافی جلد 1 صفحه 33 حدیث 9

حکمت 98 نهج البلاغه ؛ ضرورت عمل کردن به روایات ؛ (علمى، اجتماعى، تربیتى) و درود خدا بر او، امام علی (ع) فرمود: چون روایتى را شنیدید، آن را بفهمید عمل کنید، نه بشنوید و نقل کنید، زیرا راویان علم فراوان، و عمل کنندگان آن اندکند.پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود : با یکدیگر ملاقات کنید و به گفتگوی حدیث بپردازید ، زیرا حدیث دلها را صیقل میدهد . دلها زنگار میگیرد ، مانند شمشیر و صیقل آن حدیث است. 

اصول کافی جلد 1 صفحه 50 حدیث 8ابراهیم کَرخی از امام صادق (ع) روایت کرده است که فرمود : یک حدیث را اگر کاملا فهمیده باشی ، ارزشمندتر از هزار روایت است که ( طوطی وار ) آنرا برای دیگران نقل کنی ، و نیز هیچ یک از شما در قوانین و احکام دین عالم نخواهند بود مگر آنانکه مفهموم های گوناگون از سخن ما را دریافته باشد ؛ یقینا هر جمله ای از گفتار ما به هفتاد گونه تعبیر میگردد که راه خروج از هریک از آنها برای ما باز است. 

معانی الاخبار جلد 1 صفحه 5

(در باره كسى كه چهل حدیث نگهدارى كند)

 

رسول خدا (ص) فرمود: از افراد امت من هر كس كه چهل حدیث از آنچه مردم در كار دینشان نیازمند به آن میباشند نگهدارى كند خداوند روز قیامت او را فقیهى دانشمند برانگیزد.

پیغمبر (ص) فرمود : هر كه از امت من چهل حدیث از سنت نگهدارى كند بروز قیامت من از اوشفاعت خواهم كرد.

رسول خدا (ص) فرمود: هر كس از امت من در باره دین چهل حدیث از من نگهدارى كند و مقصودش رضاى خدا و ثواب عالم آخرت باشد خداوند او را بروز قیامت فقیهى دانشمند مبعوث خواهد فرمود.

حنانة بن سدیر گوید: شنیدم امام صادق علیه السّلام میفرمود: كسى كه چهل حدیث از ما از حدیث‏هائى كه ما در باره حلال و حرام گفته‏ ایم نگهدارى كند خداوند روز قیامت او را فقیهى دانشمند بر انگیزد و او را عذاب نفرماید.

حسین بن على علیه السّلام؟ فرمود: رسول خدا (ص) امیر المؤمنین على بن ابى طالب (ع) را وصیت فرمود و از جمله وصیتهایش این بود كه به او فرمود: یا على، كسى كه از امت من چهل حدیث نگهدارى كند و در این كار رضاى خداوندى و پاداش عالم آخرت را خواسته باشد خداوند بروز قیامت او را با پیغمبران و راستان‏
و شهیدان و بندگان شایسته محشور فرماید و اینان رفیقان خوبى هستند على (علیه السّلام) عرض كرد : یا رسول اللَّه مرا خبر بده كه این حدیث‏ها چه باشند؟ فرمود: اینكه به خداى یگانه بدن شرک ایمان بیاورى و او را بپرستى  و جز او را نپرستى و نماز را با وضوى كامل در وقتهاى خودش بخوانى و تأخیرش میاندازى كه بدون جهت نماز را تأخیر انداختن باعث خشم خداى عزوجل است  ، زكاة را بپردازى و ماه رمضان را روزه بگیرى و اگر ثروتى دارى و توانائى رفتن به مكه را دارى حج خانه خدا را انجام دهى و پدر و مادر خود را ناراضى نكنى و مال یتیم را از راه ستم نخورى و ربا نخورى و مِى َننُوشى و نه هیچ از نوشابه‏ هائى كه مستى آورد، و زنا نكنى و لواط نكنى و در راه سخن چینى قدم بر ندارى و بخدا سوگند دروغ یاد نكنى و دزدى نكنى و گواهى دروغین به هیچ كس از خویش و بیگانه ندهى و حق را هر كس كه براى تو آورد بپذیرى آورنده كوچك باشد یا بزرگ و به هیچ ستمگرى گرچه دوست نزدیكت باشد اعتماد نكنى و هوا پرست نباشى و زن پاك دامن را متهم نسازى و ریا نورزى كه كمترین ریا شرك به خداى عزوجل است و به منظور عیب‏جوئى بشخص كوتاه نگوئى ، اى كوتاه و بشخص بلند قامت نگوئى ، اى دراز و هیچ یك از خلق خدا را مسخره نكنى و در گرفتارى و مصیبت شكیبا باشى و به نعمت‏هائى كه خداوند به تو عطا فرموده سپاسگزار باشى و بواسطه گناهى كه آلوده شده اى از عذاب خدا ایمن نباشى و از رحمت خداوند مأیوس نباشى و از گناهت بسوى خداى عزوجل توبه كنى كه هركس از گناهانش توبه كار گردد مانند كسى است كه گناهى نكرده است و با اینكه از خداوند آمرزش می طلبى اصرار بر گناه نورزى كه مانند كسى خواهى بود كه بخدا و آیات خدا و پیغمبران خدا مسخره بكند و بدانى كه‏ آنچه كه بر سرت آید خطا پذیر نبوده  و آنچه بتو نرسید رسیدنى نبوده است و از پى كارى كه رضاى مخلوق در آن باشد ولى خشم خداى را برانگیزد نروى و دنیا را بر آخرت مقدم ندارى كه دنیا گذران است و آخرت پاینده و از آنچه میتوانى نسبت به برادرت بخل نورزى و باطنت مثل ظاهرت باشد نه آنكه ظاهرت زیبا و باطنت زشت باشد كه اگر خوش ظاهر و بد باطن باشى از منافقان خواهى بود و دروغ نگوئى و با دروغگویان میامیزى و چون حق بشنوى خشمناك نشوى و تا آنجا كه میتوانى خود و خانواده و فرزندان و همسایگان را ادب كنى و آنچه را كه میدانى بكار بندى و با هیچ یك از خلق خداى عزوجل جز به حق رفتار نكنى و نسبت بخویش و بیگانه سخت گیر نباشى و ستمگر و كینه ‏توز نباشى و بسیار بگوئى‏ { سبحان اللَّه و لا اله الا اللَّه ‏} و دعا فراوان كنى و به یاد مرگ و بعد از مرگ از قیامت و بهشت و دوزخ بسیار باشى و قرآن زیاد بخوانى و بآنچه در آن است عمل كنى و نیكوكارى و احترام نسبت به مرد و زن مؤمن را غنیمت به شمارى و خوب دقت كنى هر چه را كه براى خودت نمی ‏پسندى در باره هیچ یك از مؤمنین انجام ندهى و از انجام كار نیك دلتنگ نباشى و بار دوش هیچ كس نگردى و چون به كسى نعمتى دادى منتش نَنَهى و دنیا در نزد تو همچون زندان باشد تا خداوند بهشتى را نصیبت فرماید این چهل حدیثى است كه هر كس از امت من بر آنها پایدار باشد و آنها را نگهدارى كند به حكم رحمت الهى به بهشت داخل می‏شود و از بهترین مردم است و پس از پیغمبران و اوصیاء پیغمبران محبوب‏ترین افراد نزد خدا است و خداوند او را بروز قیامت با پیغمبران و صدیقان و شهیدان و شایستگان محشور خواهد فرمود و اینان رفیقان خوبى هستند.

خصال شیخ صدوق جلد 2 صفحه 643 الی 646